Opowiem Wam o Konkursie…
Moja opowieść dotyczy IV Konkursu Wiedzy o Cystersach, który odbył się dnia 16 listopada 2010 roku w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Krakowie i murach opactwa mogilskiego. Konkurs jest już naszą tradycją, bowiem szkoła, niejako „z urzędu należy” do Cystersów z Mogiły, którzy pracują z nami już od wielu lat.
I na dobre rozpoczęło się przeglądanie katalogów bibliotecznych w poszukiwaniu odpowiedniej literatury. Cystersi są z nowoczesnością za pan brat, więc wszystkie teksty zostały umieszczone na stronie internetowej opactwa w formie plików do pobrania. Tradycyjną drogą natomiast ruszyły zaproszenia do udziału w konkursie. Nam (skromnym organizatorom) pozostało czekać na zgłoszenia i wędrować po cudownym świecie średniowiecznych mnichów uwikłanych w wielkie wydarzenia historyczne.
Czy to Poczta Polska zawiodła, a może temat był trudny – suma summarum – uczestników było tylko 30. Reprezentowali kilka szkół, mianowicie: I LO w Krakowie, Zespół Szkół Mechanicznych Nr 3 (Kraków), Zespół Szkół (Technikum Żywienia) w Szczyrzycu i oczywiście XVI LO.
Zgodnie z planem wszyscy zebrali się 16 listopada w gmachu XVI LO, aby napisać test wiedzy i umiejętności z historii (skonstruowany w oparciu o zasady matury z historii), zwiedzić pobliski Kopiec Wandy pod przewodnictwem o. Nikodema Buczka OCist (naszego nowego przyjaciela z mogilskiego opactwa) i rozegrać finał w Sali Światło-Życie w klasztorze mogilskim. W skład komisji oceniającej prace i odpowiedzi ustne weszli: o. Cyprian Świerczyński OCist – proboszcz mogilski, Andrzej Górniak – Dyrektor szkoły oraz Krystyna Król. Pytania finalistom zadawał Mirosław Piskorz i o. Maciej Majdak OCist. Wszystko rozgrywało się pod czujnym okiem naszego konkursowego fotografa – Łukasza Jurgielewicza.
Do ścisłego finału weszły jedynie dwie osoby: Joanna Rymarczyk ze Szczyrzyca i Krzysztof Bokwa z I LO w Krakowie. Finaliści odpowiadali na pytania z zakresu Reguły św. Benedykta i historii powszechnej średniowiecza związanej z dziejami i działalnością cystersów. Asia i Krzysiek wykazali się bardzo sporą wiedzą i umiejętnościami, szczerze żałuję, że nie mogłam ich dłużej „pomęczyć” dodatkowymi pytaniami z historii. Sprawiedliwie podzielili się nagrodami ufundowanymi przez Ojców Cystersów.
I miejsce i nagrodę główną (cyfrowy aparat fotograficzny) otrzymała Joanna Rymarczyk.
II miejsce i drukarkę laserową otrzymał Krzysztof Bokwa.
Zwycięzcom gratuluję w imieniu własnym i wszystkich organizatorów. Dziękuję wszystkim uczestnikom i zapraszam za rok, temat jest już gotowy. Uczcie się więc historii, bowiem, jak mówi starodawne przysłowie: Historia magistra vitæ est!
Krystyna Król