Zajęcia w laboratorium chemicznym AGH
9 stycznia grupa uczniów z klasy prozdrowotnej uczestniczyła w zajęciach laboratoryjnych z chemii na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie.
W trakcie zajęć zmierzyli się z procesami red-ox. Po krótkiej części teoretycznej i szkoleniu BHP przeszli do wykonywania ćwiczeń laboratoryjnych. Mieli okazję zbadania właściwości utleniających manganianu (VII) potasu i obserwowania zmiany zabarwienia związków manganu w zależności od jego stopnia utlenienia.
Badali również zachowanie się misiów – żelków w stopionym chloranie sodu, Przygotowali „fajerwerki” – ognie bengalskie, które spalały się różnym kolorem płomienia.
Oprócz wykonywania doświadczeń dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy, m.in :
* Dlaczego i jak świetliki wytwarzają światło? Świetliki wytwarzają światło w reakcji chemicznej, w której utleniany jest związek chemiczny lucyferyna znajdujący się w odwłoku owadów. Związek utleniany jest przy pomocy enzymu – lucyferazy. W okresie godowym świecenie staje się bardziej intensywne u samic, aby zwabić samca.
* Pół surowego ziemniaka – przepis na jednodniową chorobę? W surowym ziemniaku zawarta jest solanina, która powoduje niestrawność i gorączkę przez jeden dzień.
Lekcja na Uniwersytecie wiele nas nauczyła i była bardzo ciekawa. Na pewno ten dzień zapadnie na długi czas w naszej pamięci.
{gallery}galeria/wydarzenia/2017_2018/AGH{/gallery}