XVI LO w Norwegii w dniach 24 – 29.09.2023 r
W ramach projektu: „Walka z antysemityzmem, ksenofobią i rasizmem dziś”, grupa uczennic wraz z nauczycielami spędziła pięć dni w Norwegii. Odwiedziliśmy Oslo, jak również wyspę Utoya. Wyjazd wypełniony był intensywnym programem, w tym m.in. warsztatami dotyczących zjawisk mowy nienawiści oraz wszelkich przejawów dyskryminacji w naszym codziennym życiu. Pierwsze 2 dni spędzone w stolicy Norwegii rozpoczęły się od zajęć integracyjnych, a następnie przeszliśmy do głównej tematyki projektu odwiedzając Centrum 22 Lipca – The 22nd July Centre. Tutaj na nowo przeżyliśmy wydarzenia z 22 lipca 2012 roku, oglądając wystawy, filmy, prezentacje upamiętniające ten tragiczny dzień. Uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących fake newsów, propagandy oraz teorii spiskowych. Dzień zakończyliśmy grą miejską podczas której podzieleni na grupy znajdywaliśmy obiekty powiązane z tematyką projektu.
Kolejne dni spędziliśmy na wyspie Utoya. To tutaj naprawę poczuliśmy kontrast piękna tego miejsca z echem tragicznych wydarzeń z 22 lipca. Wielkim przeżyciem stał się spacer z przewodnikiem po wyspie i odzwiedzenie szczególnych miejsc dla tamtego dnia. Kulminacyjnym i najtrudniejszym emocjonalnie momentem dla większości uczestników było spotkanie ze świadkami wydarzeń z 22 lipca. Stało się ono gleboką refleksją nad tym ile zla może wyrządzić ekstremizm i pogarda dla podstawowych wartości demokratycznych.
Pobyt na Utoyi to także intensywne warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli. Definiowaliśmy, czym jest tożsamość, mniejszości narodowe, jak walczyć z uprzedzeniami, stereotypami oraz w jaki sposób przeciwdziałać mowie nienawiści.
Warsztaty dla nauczycieli obejmowały zajęcia dotyczące metody „cooperative learning'”, także radzenia sobie z kontrowersyjnymi tematami podczas pracy z uczniami. Ponadto, prowadzone były zajęcia, które podejmowały temat kwestii wspierania uczniow w projektach.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu jednogłośnie stwierdzili, że spotkanie projektowe w Norwegii było prawdziwym „emocjonalnym rollercoasterem”. Doświadczyliśmy zarówno radości wynikającej z integracji kulturowej, możliwości poznania wspaniałych ludzi, których łączy szczera chęć budowania świata bez nienawiści i dyskryminacji ale również głębokiego żalu związanego z tym co wydarzyło się 12 lat temu w Centrum Oslo i na wyspie Utoya. Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w Warszawie w marcu przyszłego roku. Zaprezentujemy wtedy działania, które będziemy wypracowywać pomiędzy spotkaniami w naszych lokalnych społecznościach. Jesteśmy przekonani, że będzie to dla nas kolejne bogate doświadczenie i niezapomniane przeżycie.