ARCHIWUM

Czy Polacy codziennie jedzą kotleta schabowego z kapustą na śniadanie? Czy w Polsce są jakieś inne drogi niż uszkodzone? Dlaczego w domu trzeba przebierać buty? Na te i inne pytania odpowiadała młodzież XVI Liceum Ogólnokształcącego im K. K. Baczyńskiego w Krakowie goszcząc w swoich domach 20 osobową grupę rówieśników z Pleincollege Sint-Joris z Eindhoven w Holandii.

Podczas trwającej tydzień wymiany uczniowie wspólnie uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych próbując przełamać istniejące stereotypy Polaka i Holendra, a także poznać się wzajemnie w czasie pieszych wycieczek czy zwiedzania Starego Miasta, Kazimierza i Nowej Huty. Wspólne wyprawy do kina, na zakupy czy grillowanie pozwoliły przełamać istniejącą w pierwszych godzinach nieufność, która szybko przerodziła się we wzajemną chęć poznania doprowadzając szybko do powstania ponadnarodowych przyjaźni.

Spotkanie miało również pomóc holenderskim uczniom w przygotowaniu prac semestralnych obejmujących swoim zakresem kwestie historyczne, kulturowe i społeczne naszego kraju. Przeciwstawienie zdobytych wcześniej informacji z realizmem życia codziennego a także poznanie miejsc i postaci, o których młodzi Holendrzy jedynie czytali w Internecie stanowiło istotny aspekt przyjazdu dla uczniów ze szkoły w Eindhoven. Dla uczniów "Szesnastki" wymiana stworzyła idealną sposobność dla praktycznej weryfikacji zdobytych już umiejętności językowych a także pozwoliła na konfrontację wyobrażeń o "Kraju tulipanów".

Już dzisiaj uczniowie XVI Liceum są z niecierpliwością oczekiwani u swoich holenderskich przyjaciół w lutym 2007 roku.