ARCHIWUM

Dnia 21.03.2007 w 50 LO im.Ruy Barbosa w Warszawie odbył się VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Brazylii. Przedstawicielami naszego Liceum były Magdalena Celak i Anna Staniszewska z klasy II e. Do konkursu przygotowywała nas Pani prof. Małgorzata Borońska-Dąbroś, pomagał nam także uczeń klasy III a Łukasz Zarodkiewicz.

Do Warszawy pojechałyśmy dzień wcześniej 20.03.2007 roku. Nasza podróż rozpoczęła się od bardzo "dyplomatycznych" rozmów z innymi pasażerami, trzeba przyznać w niektórych momentach było bardzo śmiesznie. W stolicy miałyśmy małe problemy ze znalezieniem właściwego przystanku autobusowego a potem hotelu. Jednak wszystko zakończyło się szczęśliwie. Po szybkim zakwaterowaniu pojechałyśmy zwiedzać Warszawę, a dokładniej Stare Miasto. Mimo, iż w Warszawie mają metro oraz wiele zabytków stwierdziłyśmy, że jednak Kraków jest najpiękniejszym miejscem w Polsce, gdyż nasze miasto ma swój niepowtarzalny klimat i urok.

Następnego dnia pojechałyśmy do szkoły, gdzie odbył się konkurs. W szkole przyjęli nas ciepło, atmosfera była bardzo miła. Konkurs składał się z trzech części: wiedzy teoretycznej, prezentacji i recytacji wcześniej napisanego przez nas wiersza.

Część pisemna rozpoczęła się o godzinie 10.00. Pytania były proste, dotyczyły historii, życia codziennego, kultury Brazylii np. w którym roku Brazylia odzyskała niepodległość? itp. Dalszym etapem konkursu była prezentacja wcześniej wylosowanego regionu. Nam trafił się region Goias i Brazylia. Wszystko szło dobrze, dopóki nie pojawiły się nerwy!!! Jednak jakoś sobie poradziłyśmy. Po prezentacji wyrecytowałyśmy nasz wiersz, który nazwałyśmy "Wspomnienie". Między poszczególnymi prezentacjami odbywały się pokazy tańców brazylijkich oraz metod walk przygotowane przez uczniów 50 LO w Warszawie.

W konkursie tym zajęłyśmy III miejsce. Po ogłoszeniu wyników odbył się bankiet a po jego zakończeniu wróciłyśmy z powrotem do Krakowa.