W dniu 16.09.2016 r. poczet sztandarowy XVI LO reprezentował społeczność uczniowską i Grono Pedagogiczne szkoły podczas uroczystych obchodów 77 rocznicy agresji Związku Sowieckiego na Polskę 17 września 1939 roku i Dnia Sybiraka.

Organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Związek Sybiraków Oddział w Krakowie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w Bazylice Mariackiej koncelebrowanej w intencji wszystkich ofiar sowieckiego i niemieckiego totalitaryzmu oraz poległych za wolność Ojczyzny. Następnie wszyscy uczestnicy uroczyście przemaszerowali wraz z Kompanią Honorową Wojska Polskiego i pocztami sztandarowymi ul Grodzką pod Krzyż Pamięci Narodowej i Tablicę Zesłańców Sybiru przy placu ojca Adama Studzińskiego. Tam odbyła się dalsza część obchodów : modlitwa za poległych, Apel Pamięci, hołd Poległym, salwa Honorowa i złożenie kwiatów. Całość uświetniła orkiestra Wojska Polskiego i chór Passionart.