XVI Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego obchodziło jubileusz 45-lecia swojego istnienia.

Główne uroczystości odbyły się 22 października 2016 roku.

Rozpoczęła je Msza święta w Bazylice Krzyża Świętego w Mogile. Po nabożeństwie nauczyciele, zaproszeni  goście i uczniowie udali się do budynku szkoły, gdzie kontynuowano obchody jubileuszu. To wyjątkowe spotkanie składało się z kilku części. Pierwszą, bardzo oficjalną stanowiły wystąpienia Pani Dyrektor Małgorzaty Kozak – Zasadni oraz zaproszonych gości, przedstawicieli Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty, Rady Dzielnicy. Wszyscy doceniali 45-letni dorobek liceum, jako szkoły umiejącej łączyć tradycję z nowoczesną edukacją, później zostało odczytanych kilka rysów z historii szkoły. Podczas uroczystości odbyło się również ślubowanie uczniów klas I, którzy rozpoczynają dopiero swoją przygodę z „Szesnastką”.

             Po częściach oficjalnych, gratulacjach i życzeniach nadszedł czas na część artystyczną uroczystości - wzruszające widowisko inspirowane poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i historią szkoły, musztrę oraz pokaz sztuk walk i samoobrony reprezentantów klas  policyjno-wojskowych. Na koniec został wniesiony jubileuszowy tort.

Następnie goście i absolwenci zwiedzali przygotowane ekspozycje, ukazujące pasje i   osiągnięcia uczniów naszej szkoły. Potem nadszedł czas na poczęstunek i indywidualne spotkania Dyrekcji szkoły, byłych nauczycieli, absolwentów i przyjaciół liceum.                          

Jubileusz był więc okazją do zaprezentowania oblicza „Szesnastki” jako nowoczesnej szkoły na miarę XXI wieku, a także niezwykłym czasem spotkań, wspomnień i uśmiechu.