XVI Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie na I Kongresie Kadetów RP w Pałacu Prezydenckim!

26 maj 2026 | AKTUALNOŚCI

1 maja 2026 roku, w ogólnokrajowy Dzień Kadeta, reprezentacja klas OPW XVI LO  w Krakowie miała zaszczyt uczestniczyć w I Kongresie Kadetów Rzeczypospolitej Polskiej. To historyczne, pierwsze we współczesnej Polsce spotkanie uczniów i nauczycieli klas mundurowych odbyło się w samym sercu państwa – w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Wydarzenie zorganizowane pod patronatem Kancelarii Prezydenta RP stało się dla nas wyjątkową platformą dyskusji o przyszłości średniego szkolnictwa mundurowego. Co najważniejsze, głos oddano młodzieży – propozycje zmian i reform zostały wypracowane bezpośrednio przez samych uczniów z całej Polski.

Główne postulaty i propozycje reform:

Wśród najważniejszych wypracowanych przez środowisko kadetów rozwiązań, które zaprezentowano władzom państwowym, znalazły się:

* Powołanie Oddziałów Przygotowania Ratowniczego (klasy o profilu Ratownictwo Medyczne).

* Formalizacja statusu klas strażackich i włączenie ich do ogólnego systemu klas mundurowych.

* Wpisanie statusu kadeta bezpośrednio do ustawy Prawo oświatowe.

* Wprowadzenie pierwszeństwa dla kadetów w rekrutacji do służb mundurowych (po zaliczeniu egzaminów) oraz wyższe ulgi na transport publiczny.

Debata i spotkania z ekspertami

Nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać wystąpienia motywacyjnego por. rez. Pawła Żyglińskiego („Belfer na Petardzie”) oraz śledzić ekspercką debatę o roli klas mundurowych w budowaniu odporności państwa. W panelu dyskusyjnym wzięli udział m.in. gen. bryg. Mirosław Bryś (Zastępca Szefa BBN), gen. bryg. Andrzej Bartkowiak oraz gen. bryg. Maciej Materka. Poruszono tam m.in. kluczowy temat: jak skuteczniej pomagać absolwentom OPW w płynnym przejściu do zawodowej służby w Siłach Zbrojnych RP.

Kulminacyjny moment: Spotkanie z Prezydentem RP

Największym przeżyciem dla wszystkich uczestników było osobiste spotkanie i rozmowy z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Karolem Nawrockim. 

Dzień Kadeta to święto ustanowione na pamiątkę młodych bohaterów walczących w III Powstaniu Śląskim o Górę Św. Anny (m.in. 16-letniego Karola Chodkiewicza). Jesteśmy dumni, że jako społeczność XVI LO w Krakowie możemy kontynuować te piękne tradycje, jednocześnie mając realny wpływ na to, jak będzie wyglądać nowoczesna edukacja obronna w Polsce!

Gratulujemy naszym kadetom godnego reprezentowania szkoły w Warszawie!

nie znaleziono żadnych obrazków

Przejdź do treści