Oko w oko z reaktorem i piecem obrotowym w Środowisku Polskiej Myśli Technicznej na PK
Owe instytucje zorganizowały całodniowy panel zajęciowy. Na co dzień instytucje te zajmują się wynalazkami dotyczącymi utylizacji odpadów wszelkiego pochodzenia, a zwłaszcza z tworzyw sztucznych, które nie ulegają procesom biodegradacji, a jak sądzi większość społeczeństwa stanowią zagrożenie ekologiczne.
Odwiedziliśmy: Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej, Zakład Chemii Analitycznej, Laboratorium Analiz Śladowych, Instytut Inżynierii Cieplnej i Ochrony Powietrza, Katedrę Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych.
Wzięliśmy także udział w debacie nt. „Recyklingu surowcowego odpadów z tworzyw sztucznych”, „Faktów i mitów o szkodliwości dioksyn”, a także wymieniliśmy poglądy w dyskusji z naukowcami PK nt. „Zastosowania reaktora fluidyzacyjnego do skojarzonego odzysku aluminium i ciepła z wielomateriałowych odpadów – opakowań szeroko stosowanych”.
Co na długo pozostanie w naszej pamięci:
- bezpośredni kontakt z kadrą naukowców pracujących nad nowoczesną technologią recyklingu tworzyw sztucznych. Nie lada przeżyciem było uczestniczenie i obserwacja przebiegu doświadczeń metody ogrzewania mikrofalowego w nowoczesnym laboratorium Katedry Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych, a także mogliśmy się przekonać jakie są zalety techniki spalania w reaktorze fluidyzacyjnym – doświadczalnie z elementów elektronicznych odzyskiwaliśmy cenne pierwiastki, m.in. glin oraz pozostałe nieszkodliwe produkty, praktycznie obojętne chemicznie, a co najważniejsze bezpieczne dla środowiska,
- wielką atrakcją była równeż wizyta w laboratorium z prototypem nowoczesnej linii technologicznej służącej do utylizacji odpadów palnych, w której najciekawszym elementem był piec obrotowy,
- zdobyliśmy nowoczesną i praktyczną wiedzę na temat recyklingu pianek, twprzyw PET, PUR, a także odzyskiwania olbrzymich ilości energii oraz cennych surowców.
wraz z opiekunem Marzeną Kosydarską