Jedziemy do Rzymu!
Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w Rzymie!
To edukacyjne przedsięwzięcie, organizowane przez Fundację PlasticsEurope Polska, ma na celu uwrażliwienie młodych ludzi na występujące współcześnie wyzwania towarzyszące rozwojowi gospodarczemu i cywilizacyjnemu.
Trwająca prawie trzy godziny debata koncentrowała się na takich zagadnieniach jak oszczędność energii, ochrona klimatu i środowiska. Młodzi ludzie z kilkunastu ponadgimnazjalnych szkół województwa małopolskiego – z Krakowa, Tarnowa, Olkusza,Miechowa i Niepołomic – z entuzjazmem prezentowali swoje opinie i przekonania dotyczące tworzyw sztucznych. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tworzyw bronili swoich racji, ale jednocześnie z uwagą przysłuchiwali się kontrargumentom. Obie strony zgadzały się co do istotnej roli, jaką tworzywa sztuczne odgrywają w opakowaniach, transporcie, medycynie i technologiach komunikowania się. Wszyscy wskazywali także na konieczność rozwiązania problemów związanych z zagospodarowaniem odpadów z tworzyw sztucznych.
Miło nam dodać, że wyróżnienia zdobyli : Mateusz Święcicki, Małgorzata Kowal, Katarzyna Lis, Alicja Zychowicz, Piotr Radkiewicz i Michał Gajdosz wszyscy z XVI LO.
Jury, złożone z przedstawicieli administracji, przemysłu, nauki, organizacji ekologicznej, gronapedagogicznego oraz mediów oceniało: wartość merytoryczną wypowiedzi, interesującąargumentację, niezależność opinii oraz umiejętność prezentacji.W roku bieżącym jako lokalizację europejskiego finału konkursu wybrano Rzym, ze względu na jego historyczną rolę w procesie tworzenia Unii Europejskiej. Tam właśnie w 1957 r. podpisano Traktaty Rzymskie, w tym jeden ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (EWG), będącą podwaliną obecnej UE.