LEKCJA ŻYWEJ HISTORII
Poznawanie przeszłości nie jest zajęciem łatwym, natomiast jej głębsze zrozumienie wydaje się o wiele trudniejszym wyzwaniem. Spośród różnorodnych form pracy edukacyjnej niezwykle cenną rolę odgrywają spotkania ze świadkami historii. Ich uczestnicy mają możliwość wysłuchania opowieści o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat wprost od osób, które brały w nich udział. Z biografii jednostek możemy się przecież bardzo wiele nauczyć, gdyż indywidualne ludzkie losy znacznie mocniej przemawiają do wyobraźni niż pełne dat i faktów pracowite strony szkolnych podręczników.
W czwartek 22 września Żydowskim Muzeum Galicja uczniowie 1A spotkali się z paniami Bożeną Urbanowicz – Gilbriede i Ingą Auerbacher, które w dzieciństwie, przeszły przez piekło drugiej wojny światowej. Pierwsza z nich jest Polką i katoliczką, ocaloną z rzezi na Wołyniu, druga niemiecką żydówką uratowaną z Holokaustu. Obydwie jako kilkuletnie dziewczynki były więźniarkami nazistowskich obozów koncentracyjnych, obydwie mieszkają dziś w Stanach Zjednoczonych, przyjaźnią się i razem opowiadają o swoich doświadczeniach. Ich wspólna książka to rodzaj żywotów równoległych dwóch ofiar totalitarnych ideologii. Choć Bożena i Inga urodziły się w różnych krajach, mówiły innymi językami i wyznawały inną religię, to ich dziecięce cierpienie było do siebie bliźniaczo podobne, nic więc dziwnego, że w ich relacjach przewijają się wspólne tematy i motywy.
Spotkanie w Muzeum Galicja splotło się z polskim wydaniem książki Bożeny Urbanowicz – Gilbriede i Ingi Auerbacher zatytułowanych Przerwane dzieciństwo. Dodać należy, że organizatorem tej niezwykle ciekawej lekcji żywej historii był Konsulat Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Po spotkaniu uczniowie klasy wielokulturowej przeszli szlakiem żydowskich pamiątek krakowskiego Kazimierza. Odwiedzili synagogi Starą, Tempel i Remu a także cmentarz na ulicy Szerokiej z grobem rabina Mojżesza Iseresa. Oprowadzaniem i koordynacją wszelkich działań tego dnia zajmował się wychowawca 1 A – Grzegorz Siwor.
Ciekawe linki: www.galiciajewishmuseum.org