Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę Dzień 2
Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę śladami historii policjantów Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej
Dzień 2
Mińsk, stolica Białorusi przywitała nas deszczem, ale zachwyciła rozmachem i organizacją miasta. Po śniadaniu udaliśmy się do leżącego niedaleko obrzeży Mińska uroczyska Kuropaty – miejsca ukrycia zwłok m.in. tysięcy Polaków zamordowanych w trakcie tzw. operacji polskiej NKWD w 1937 r. oraz w ramach Zbrodni Katyńskiej wiosną 1940 r.
Temat został nam przedstawiony przez białoruskiego historyka, profesora Igora Kuzniecowa. Liczba ofiar w Kuropatach nie została dokładnie określona, archiwa KGB dotyczące sprawy są utajnione. Przy grobach poległych ofiar w uroczysty sposób oddano hołd pomordowanym rodakom, wśród których byli też policjanci Policji Państwowej.
Następnie przyjechaliśmy do Nieświeża, miasta w którym znajduje się Zamek Radziwiłłów oraz kościół pw. Bożego Ciała, gdzie umiejscowione są krypty grobowe rodziny Radziwiłłów. W godzinach popołudniowych przejechaliśmy do Baranowicz. W miejscowości tej znajduje się cmentarz z polskimi ofiarami reżimu sowieckiego oraz obwodowe więzienie NKWD, z którego w ramach Zbrodni Katyńskiej wywożono wielu Polaków z kresów wschodnich na egzekucje do Mińska.
{gallery}galeria/wydarzenia/2017_2018/Bialorus_2{/gallery}