Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę Dzień 3 i4
Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę śladami historii policjantów Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej
Dzień 3 i 4
Trzeci dzień naszej wyprawy poświęciliśmy na przejazd Z Białorusi na Ukrainę. Do przejechania mieliśmy ponad 600 km. Wieczorem dotarliśmy do stolicy Ukrainy Kijowa. Czas spędzony w autokarze miał charakter edukacyjny. Każdy zespół dzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z realizacją projektu. Poznaliśmy sylwetki policjantów zasłużonych dla historii Polski.
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od wizyty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni, utworzonym w latach 2011–2012 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli z Ukraińskiej Listy Katyńskiej, zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Nekropolia jest czwartą katyńską, po otwartych w roku 2000 cmentarzach w Lesie Katyńskim, Miednoje i Charkowie. Na cmentarzu znajduje się m.in.: ołtarz z nazwiskami ofiar, Dzwon Pamięci oraz symbole religijne podkreślające wielowyznaniowy charakter II Rzeczypospolitej. Nasz pobyt na cmentarzu miał charakter uroczysty, pod pomnikami złożono kwiaty i zapalono znicze jako symbol pamięci dla ofiar zbrodni katyńskiej.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie z przewodnikiem najważniejszych zabytków Kijowa. Najpierw odwiedziliśmy Ławrę Peczerską, zwana „matką monasterów”, która jest największym kompleksem klasztornym, nie tylko w Kijowie, ale i na całej Ukrainie. Zabytek jest kolebką wschodniosłowiańskiego prawosławia i miejscem świętym dla wiernych. Kompleks ten wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Kijowie zobaczyliśmy także monaster św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach – prawosławny zespół klasztorny, Plac Niepodległości (Majdan) – główny plac w stolicy Ukrainy, miejsce ważnych uroczystości państwowych i imprez kulturalnych oraz wydarzeń na przełomie 2004/2005 roku – określanych jako „Pomarańczowa rewolucja”, złotą bramę – średniowieczną bramę wjazdową.
Po zwiedzaniu Kijowa udaliśmy się do kolejnej miejscowości – Żytomierza, gdzie spotkaliśmy się z grupą Polaków mieszkających na Ukrainie. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani. Był to wieczór pełen wzruszeń oraz wspaniała okazja do integracji, która pozwoliła zapoznać się z lokalnymi zwyczajami, regionem oraz zamieszkującymi go ludźmi.
{gallery}galeria/wydarzenia/2017_2018/Bialorus_3{/gallery}