Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę Dzień 5
Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę śladami historii policjantów Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej
Dzień 5
Wczesnym rankiem zwiedziliśmy miasto Żytomierz. Kiedyś stanowiło polski rejon autonomiczny zwanym Marchlewszczyzną. Obecnie mieszka tutaj największa ilość osób pochodzenia polskiego na Ukrainie. Mieliśmy okazję zwiedzić cmentarz polski, na którym zostało pochowanych wielu znamienitych Polaków. Z Żytomierzem związany był Ignacy Jan Paderewski, a także Ignacy Józef Kraszewski, który był dyrektorem Teatru Żytomierskiego (od 1856), oraz dyrektorem Klubu Szlacheckiego i prezesem Towarzystwa Dobroczynności.
W Żytomierzu urodzili się m.in. Jarosław Dąbrowski, oficer i działacz niepodległościowy, a także poeta Tadeusz Borowski, autor wstrząsających opowiadań oświęcimskich i Adam Strzembosz (starszy), działacz niepodległościowy i prawnik.Drugim miejscem, które tego dnia wywarło na nas bardzo duże wrażenie był Krzemieniec. W miasteczku znajduje się muzeum poety Juliusza Słowackiego, który w tej miejscowości urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa i młodości. Następnie odwiedziliśmy stary cmentarz katolicki.W Krzemieńcu znajduje się również góra zamkowa z widokiem na miasto oraz Liceum Krzemienieckie – dawny klasztor jezuitów. Wieczorem dotarliśmy do Lwowa.
{gallery}galeria/wydarzenia/2017_2018/Bialorus_5{/gallery}