Warsztaty w Muzeum Przyrodniczym „Czy paleodieta jest dla aktywnych?”
7 marca klasa Ic odbyła lekcje w nietypowej scenerii – w muzeum PAN. Po zwiedzeniu ekspozycji bezkręgowych i kręgowych zwierząt, uwagę szczególną skupiono na ekspozycji z paleontologii, gdzie analizowano materiał z antropologii i zoologii paleolitu i neolitu.
Spostrzeżenia z zajęć nt. witarianizmu lub weganizmu:
Nie ma potrzeby prowadzenia zbieracko-łowieckiego trybu życia, poszukiwania dziko rosnących roślin ani polowania na dzikie zwierzęta, aby ten model odżywiania wprowadzić w życie. Niemal wszystkie zalety stosowania paleodiety można osiągnąć, korzystając ze współczesnych pokarmów, stanowiących odpowiedniki tych z epoki kamienia.
Skoro zwierząt w zoo nie karmi się płatkami owsianymi i sałatkami jarzynowymi, tylko pokarmami najbardziej zbliżonymi do tych, które mają w naturze, aby dobrze się rozwijały, rozmnażały i były szczęśliwe, to dlaczego człowieka miałyby obowiązywać inne zasady?
Od czasu powstania ludzkości około 2,5mln lat temu, do rewolucji neolitycznej, która nastąpiła około 10 000 lat temu człowiek prowadził łowiecko-zbieracki tryb życia. A co za tym idzie, przez około 2,5mln lat swojego istnienia żywił się głównie mięsem oraz tym, co udało mu się znaleźć – owocami i warzywami. Dopóki ludzie nie nauczyli się obróbki zbóż stanowiły one dla nich twarde, bezużyteczne ziarenka, na których można sobie połamać zęby. Krowa natomiast, dzisiaj towarzyszka niemal wszystkich gospodarstw wiejskich, była dzikim zwierzęciem o wielkich rogach i chyba nikomu nie przychodziło na myśl, żeby się do niej zbliżać i łapać ją za wymiona.
Na podstawie badań stylu życia ludzi epoki kamienia (badania archeologiczne) nasze organizmy nie zdążyły się przystosować do produktów zbożowych i mlecznych, a najefektywniejsze dla nas jest jedzenie mięsa, owoców i warzyw. I nie chodzi tutaj o to, że jedząc inne produkty umrzemy albo się rozchorujemy.
{gallery}galeria/wydarzenia/2018_2019/muzeum_przyrodncze{/gallery}