Erasmus+: XVI LO we Francji
W dniach 16-20 września 2019 odbyło się we Francji drugie spotkanie projektowe Erasmus+, podczas którego szkoły partnerskie z 6 krajów- Polski, Francji, Holandii, Turcji, Włoch i Słowacji pracowały nad realizacją kolejnego etapu projektu „Interpersonal Communication”. Grupa uczniów XVI LO zaangażowanych w projekt, wraz z nauczycielami-koordynatorami spędziła 5 dni w malowniczym bretońskim miasteczku Bruz pracując nad kolejną jego częścią.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczęła uroczysta inauguracja, po której nasi francuscy przyjaciele oprowadzali swoich gości po szkole. Następnie uczniowie z 6 krajów biorących udział w projekcie prezentowali realizację zadań projektowych, w tym między innymi wystawy artefaktów technologicznych oraz filmy z wywiadów przeprowadzonych z osobami żyjącymi w czasach ich świetności. Podczas następnej części warsztatów poszczególne kraje przedstawiały kolejne zadania projektowe – prezentacje zmian w popkulturze. Zajęcia zakończył quiz przeprowadzony przez polską drużynę: „Jaka to melodia”.
W drugim dniu spotkania uczniowie z krajów-uczestników wraz z nauczycielami wzięli udział w warsztatach kreatywnych- grach terenowych. Po ich zakończeniu odbył się konkurs na logo projektu. Zdecydowaną większością głosów wygrało logo zaprojektowane przez drużynę z Turcji. W kolejnym etapie wszyscy członkowie projektu udali się na zwiedzanie do Renne- stolicy Bretanii. Wizyta w mieście zorganizowana została w intrygującej formie -„Treasure hunt”.
Trzeci dzień pobytu wypełniła całodniowa wycieczka autokarowa do sanktuarium Mont Saint-Michael w południowo-zachodniej Normandii. Jest ono pomnikiem historii i jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji turystycznych we Francji, a następnie do malowniczego miasteczka portowego Saint-Malo w regionie Bretania.
Po powrocie z wycieczki francuscy uczniowie przygotowali dla wszystkich gości specjalność bretońskiej kuchni – francuskie galette. Uroczystą kolację spontanicznie uświetnił wspólny taniec regionalny.
Ostatni dzień pobytu przeznaczony był na kolejne warsztaty projektowe- prezentację filmów nakręconych przez wszystkie delegacje. Dotyczyły one komunikacji międzyludzkiej w latach 1960 do 1980. Wszyscy uczniowie zaimponowali niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem. Następnym punktem programu była wizyta w ratuszu, gdzie dowiedzieliśmy się więcej na temat historii miasta Bruz a także o systemie edukacji we Francji. Ostatnia część spotkania projektowego poświęcona została na ewaluację spotkania a także konferencję nauczycieli podczas której omówiono dotychczasowe działania projektowe. Wyznaczono kolejne zadania do realizacji na następne spotkanie, tym razem w Turcji, które odbędzie się już pod koniec listopada.
Nie możemy się już doczekać!