Inny: lepszy, gorszy, taki sam?
We wtorek 10 grudnia 2019 roku mieliśmy okazję uczestniczyć w VI konferencji dla młodzieży organizowanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka.
Organizatorzy postawili przed nami pytanie: Inny: lepszy, gorszy, taki sam? Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, do czego potrzebne są nam prawa człowieka i jak ważne są w życiu codziennym, w którym, tak naprawdę, nie zastanawiamy się nad nimi zbyt wiele. Dla nas są oczywiste, niestety, nie dla każdego.
Byliśmy wstrząśnięci dowiadując się o ludobójstwie w Ruandzie, historii Tutsi i Hutu, o trudnościach, z którymi, przyszło się mierzyć dzieciom uchodźców czy o murach, które budujemy między sobą. Nasze liceum reprezentowała Oliwia Cieniawska pokazując niesamowitą prezentację O człowieku “normalnym” i “nienormalnym” . Wyjaśniła jak elastyczne i bezsensowne jest pojęcie “normalności” i jak bardzo może krzywdzić drugiego człowieka nadużywanie tego słowa. Występ Oliwii wywarł na słuchaczach ogromne wrażenie, a my, jej szkolni koledzy i koleżanki byliśmy z niej dumni. Mieliśmy także okazję porozmawiać z grupą Romów z wadowickiego stowarzyszenia Cierchenia. Pozwoliło nam to poznać tę najliczniejszą mniejszość etniczną żyjącą w naszym kraju. Myślę, że ta możliwość przełamała pewne stereotypy, od których nikt przecież nie jest wolny. Konferencja udzieliła nam wielu odpowiedzi, ale postawiła przed nami jeszcze więcej pytań, nad którymi sami musimy jeszcze popracować.
Według mnie, to właśnie te pytania są najważniejsze, bo to one kształtują nas jako ludzi, naszą wrażliwość i osobowość. Po konferencji, czuję się bardziej świadoma tego, jak istotne jest respektowanie praw człowieka. Czuję się także wrażliwsza na problem wznoszenia tzw. “murów” społecznych. Sądzę, że nie tylko ja, ale każdy z uczestników. W jednym zdaniu, nie da się opisać uczuć, które towarzyszyły nam w czasie wsłuchiwania się opowieści o tragediach ludzi dziejących się tuż obok nas. Możemy próbować zapobiegać złu. Nie powinniśmy szukać różnic, nie wolno nam rozpowszechniać stereotypów i krzywdzących słów. Powinniśmy traktować się po ludzku, poznawać, zadawać pytania o inność, zamiast się jej bać.
Zofia Najberg 3a
{gallery}galeria/wydarzenia/2019_2020/pczlowieka{/gallery}