Barwny świat klasy 2e z projektem Hes-Geo
„Barwny (mikro)świat gleby” oraz „Świat z satelity” to warsztaty, które zostały przygotowane dla Uczniów klasy 2e w ramach współpracy naszego Liceum z Instytutem Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie w ramach projektu EU Hes-Geo .
Młodzi Geografowie dowiedzieli się nie tylko jakie są czynniki glebotwórcze, ale także poznali zastosowanie metody mikromorfologicznej w badaniach gleb.
Wykorzystanie zdjęć satelitarnych do rozpoznawania różnych zakątków świata okazało się wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na sprawdzenie znajomości terenu.
W dalszej części geograficznej przygody Młodzież zmierzyła się z grą terenową składającą się z 10 zadań. Rywalizacja między grupami była zacięta. Wszyscy mocno zaangażowali się w poszukiwanie poprawnych odpowiedzi.
Po emocjonującej grze zwolniono nieco tempo udając się do Centrum Edukacji Przyrodniczej, gdzie Uczniowie poznali historię życia na Ziemi od pojawienia się żywych organizmów, przez wielkie wymierania i zlodowacenia aż po czasy współczesne. Przypomnieli sobie budowę wnętrza Ziemi, przegląd skał budujących skorupę ziemską, procesy wulkaniczne i plutoniczne.
Na koniec wysłuchali wykładu pt. ,,Jakie usługi świadczą dla nas obszary zielone?”.
Jednak wszystko co dobre szybko się kończy. Po spędzeniu dnia w Instytucie Geografii UJ Młodzież z klasy turystycznej powróciła w mury szkoły z nadzieją na kolejny „studencki” dzień.
Dziękujemy Organizatorom za mile przyjęcie i spędzony wspólnie czas.