Wyjazd edukacyjny „Szlakiem polskich żołnierzy na Węgrzech i w Rumunii” realizowany dla laureatów konkursu” Policjanci i żołnierze w służbie historii „.
Przez 8 dni laureatki konkursu: Magdalena Jasonek, Julia Śmech, Rita Uberman pod opieką Agaty Stankiewicz zwiedzały różne historyczne miejsca na Węgrzech i w Rumuni.
W pierwszych dniach uczennice poznawały Budapeszt, min: Zamek Królewski, siedzibę węgierskiego Parlamentu, Wzgórze Gellerta. Uczestniczyły w uroczystościach podczas wizyt na cmentarzu Rakoskeresztur, gdzie znajdują się groby polskich żołnierzy i policjantów, którzy przypłacili życiem internowania w obozach. Podczas pobytu na Węgrzech kadetki odwiedziły także Cmentarz w Bukadeszi miejsce spoczynku Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej oraz Cmentarz Solymar, gdzie zostali pochowani polscy lotnicy RAF, zestrzeleni w 1944 r. podczas lotów z Włoch nad Warszawę w czasie wykonywania zrzutów dla powstańców.
Kadeci złożyli także wieńce i znicze przed pomnikiem bohatera dwóch narodów – generała Józefa Bema. We wszystkich ważnych dla Polaków miejscach kontekst historyczny przybliżał pan Łukasz Płatek z Działu Edukacji IPN.
Do atrakcji tej części wyjazdu należy zaliczyć rejs statkiem po Dunaju, który rozpoczął się w dzień, a zakończył po zmroku, uwidaczniając wspaniale oświetlone historyczne budowle Budapesztu. Wielkie wrażenie wywarł spacer po ulicach jednej z najbardziej urokliwych małych miejscowości w Europie – Szentendre.
W dalszej części wyprawy – już po Rumuniii uczestniczki odwiedziły Sapanta, gdzie znajduje się słynny Wesoły Cmentarz. Charakterystyczne kolorowe nagrobki przedstawiają sceny z życia i pracy osób zmarłych .Kolejnym punktem na mapie była wizyta w Muzeum Ofiar Komunizmu w miejscowości Syhot Marmarowski. Było to jedno z najcięższych więzień politycznych w latach 50 – tych i 60 – tych. Władze austro-węgierskie więziły tam polskich legionistów po nieudanej próbie przebicia się przez linię frontu nad Rarańczą 15/16 listopada 1918 roku.
Dalej droga wiodła do Berbesti, gdzie znajduje się mogiła polskich legionistów oraz historyczny słup graniczny z 1927 r. na granicy Polski i Rumunii. Duże wrażenie wywarło Targu Muresz – zabytkowe miasto, założone w XIV w. jako osada szeklerska, średniowieczna cytadela, secesyjne budynki w centrum miasta Katedra Wniebowstąpienia Pańskiego, Katedra Zwiastowania. W kolejnych dniach kadeci uzupełniali informacje oraz zwiedzali zabytki znajdujące się na liście UNESCO:
- Sighisoara – jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich. A w nim dom narodzin Włada Palownika zwanego Drakulą.
- Viscri – miejscowość zamieszkała w przeszłości przez Sasów siedmiogrodzkich. Kościół warowny, posiadłości króla WB Karola III.
- Hăman- ufortyfikowana świątynia, tutaj król węgierski osadził krzyżaków, stąd przybyli na zaproszenie Konrada Mazowieckiego na ziemie polskie.
W Braszowie młodzież zachwycił urok starych zabudowań na rynku oraz muzeum szkolnictwa i drukarstwa. W następnych dniach zwiedzano miejsce internowania marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – obóz internowania polskich żołnierzy w okresie II wojny światowej w miejscowości Campulung Muscle. W Bukareszcie uczestnicy mogli oglądać Starówkę, dzielnicę bankową, Łuk Triumfalny, Plac Viktorii, Plac Rewolucji i inne zabytkowe miejsca związane z historią Rumunii.. Podczas pobytu w Bukareszcie kadetki uczestniczyły w uroczystości na cmentarzu Bellu, gdzie znajdują się liczne groby polskich żołnierzy. To tutaj został pochowany minister spraw zagranicznych przedwojennej Polski Józef Beck. Odwiedzono także groby polskich żołnierzy w Krajowej. To w tym miejscu mieszkał były prezydent Ignacy Mościcki. Natomiast w Targu Jiu znajdował się jeden z największych obozów internowania polskich oficerów i żołnierzy. W obozie tym przebywało ponad 6000 polskich uchodźców, którzy przybywali tutaj do 1941 r.
Wyjazd edukacyjny na Węgry i do Rumunii to czas odwiedzania miejsc pamięci związanych z internowaniem polskich żołnierzy, policjantów i poznawania ich historii. Kadeci mieli również możliwość zwiedzania zabytków, poznawania dziejów państw i ich mieszkańców. Nawiązywali nowe kontakty z uczniami, a także ich opiekunami, bowiem w wyjeździe uczestniczyły reprezentacje szkół mundurowych z całej Polski.