Geologiczny Klasyk z GeoLearning
W dniach 16-18 października 2023 r. uczniowie z klas 2b, 2e i 2f pod opieką Pań:Małgorzaty Borońskiej-Dąbroś i Klaudii Domarackiej brali udział w warsztatach geologicznych w Górach Świętokrzyskich. Po przyjeździe do Korzecka młodzież została zakwaterowana w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej, z którego okien rozpościerał się widok na jedną ze ścian nieczynnego kamieniołomu „Rzepka”. Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się zajęciami w pracowni komputerowej. Przy wykorzystaniu wybranych narzędzi GIS licealiści mogli obserwować przebieg m.in. zjawisk atmosferycznych, które aktualnie występowały w dowolnym miejscu na Ziemi (np. cyklonów tropikalnych). Następnie przeszli do pracowni, gdzie zaprezentowano im wybrane minerały i skały w próbkach mikro- i makroskopowych. W czasie tych zajęć uczniowie, wykorzystując wiedzę zdobytą na lekcjach geografii i warsztatach, opisywali podstawowe cechy wylosowanych okazów geologicznych i dokonywali ich prawidłowej klasyfikacji. Po pochłonięciu solidnej porcji wiedzy, wieczór upłynął na wspólnych grach i zabawach geograficznych.
W drugim dniu geologicznej eskapady młodzież udała się w pieszą podróż do Chęcin. Pierwszym przystankiem na trasie przemarszu, w trakcie którego licealiści zostali zaznajomieni m.in. z budową geologiczną Doliny Chęcińskiej, była Góra Zamkowa, a ostatnim – Góra Zelejowa. Wędrówka była świetną okazją do powtórzenia wiadomości dotyczących m.in. typów układów warstw skalnych. Kolejnym punktem na mapie drugiego dnia wycieczki była Góra Miedzianka, do podnóża której uczniowie dotarli już autokarem. Po zdobyciu jej szczytu młodzież udała się na znajdującą się nieopodal hałdę poeksploatacyjną. Tam zajmowała się kolekcjonowaniem minerałów miedzionośnych, m.in. azurytu i malachitu, będących niemymi świadkami bogatej historii górnictwa kruszcowego regionu świętokrzyskiego. Uwieńczeniem zajęć w terenie było zwiedzanie nieczynnego kamieniołomu „Gnieździska”, gdzie wśród wapieni jurajskich licealiści uzbrojeni w młotki geologiczne poszukiwali skamieniałości organizmów, takich jak: amonity, belemnity czy gąbki. Mimo kilkugodzinnego przemarszu, uczniom nie zabrakło sił na wieczorne gry i zabawy geograficzne.
Ostatni dzień geologicznej wyprawy był poświęcony Kielcom. Przed wyruszeniem w podróż do „Mekki geologów” młodzież miała możliwość zwiedzania, powstałego na przełomie XIII i XIV w., Zamku Królewskiego w Chęcinach. Po przyjeździe do Kielc licealiści udali się do Rezerwatu Skalnego im. Jana Czarnockiego. Zwiedzając wyrobisko dawnego kamieniołomu wapienia „Ślichowice”, mogli podziwiać odsłonięte deformacje tektoniczne (m.in. fałdy skalne) i tym samym przekonać się na własne oczy o działaniu sił, które doprowadziły do uformowania się Gór Świętokrzyskich. Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki był rezerwat przyrody „Kadzielnia”. Uczniowie odbyli tam spacer po systemie jaskiniowym powstałym z połączenia Jaskini Odkrywców, Prochowni i Szczeliny na Kadzielni. Przemierzając kręte i wąskie korytarze, mogli poszerzać swą wiedzę na temat form krasu podziemnego (m.in. draperii, nacieków groniastych). Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie rezerwatu przyrody „Wietrznia” i złożenie wizyty w Centrum Geoedukacji. Młodzież miała okazję zobaczyć tam najnowocześniejszą ekspozycję związaną z geologicznymi dziejami regionu świętokrzyskiego, odbyć wirtualną podróż w czasie w kapsule 5D oraz stanąć oko w oko z największym drapieżcą dewońskiego morza – rybą pancerną.