„Zwyczajna dziwność: rzeczywistość oraz intuicja”
Uczniowie klas 1f i 2f wzięli udział w wykładzie pt. ” „Zwyczajna dziwność: rzeczywistość oraz intuicja” prowadzonym przez dr. hab. Kacpra Topolnickiego. Odbył się on w ramach Naukowych Czwartków Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i dotyczył paradoksów wynikających z teorii prawdopodobieństwa.
Wykładowca omówił podstawowe własności prawdopodobieństwa obrazując każda z nich przykładami zdarzeń dotyczących dwukrotnego rzutu kością. Przedstawione zostały również: prawdopodobieństwo warunkowe, reguła Bayesa, Based Wave Phase na przykładzie pandemii, proces Sally Clark, paradoks Monty’ego Halla prowadzącego teleturnieju Let’s make a deal (polskim odpowiednikiem było Idź na Całość), zasady mechaniki kwantowej z których wynikają nieintuicyjne wnioski, symulacja funkcji falowej, której amplituda odzwierciedla liczby zespolone.
Wykład zakończył się konkursem z nagrodami. Pytanie konkursowe brzmiało: Pan Kowalski ma dwójkę dzieci. Wiemy, że jedno z nich jest chłopcem. Jakie jest prawdopodobieństwo, że pan Kowalski ma dwóch synów?