Zanim wystrzeliły petardy witajęce Nowy 2011 ROK
Przełom listopada i grudnia na terenie naszej szkoły obfitował w wiele ciekawych wydarzeń. Wszystko zaczęło się 25 listopada. Kiedy nasi koledzy i koleżanki bawili w ciepłym Izraelu, klasa 2 c z wychowawcą podróżowała po Afryce? Wprawdzie była to podróż palcem po mapie, ale za to, jakich przewodników mieliśmy! Niech zazdroszczą nam ci, którzy nie byli z nami na Dniu Afrykańskim w Uniwersytecie Pedagogicznym. Mogliśmy jechać rowerem (Zbigniew Gałęza – "Rowerem przez Afrykę – wyprawa śladami Kazimierza Nowaka"; prezentacja osoby Kazimierza Nowaka oraz podróży upamiętniającej jego wyprawę (etap Uganda – Sudan)), posłuchać o codziennej pracy misyjnej (o. Bonifacy Kotys – "Praca misyjna w Afryce"; Przygody dnia powszedniego w posłudze misjonarskiej).
Posłuchać oryginalnej muzyki (dr Agnieszka Draus – "Muzyka Afryki – wybrane zagadnienia"; prelekcję o muzyce Czarnej Afryki poprowadziła specjalistka w dziedzinie muzyki etnicznej z Akademii Muzycznej w Krakowie), wysłuchaliśmy rzeczowych uwag na temat pomocy humanitarnej (Filip Kitundu – "Międzynarodowa pomoc rozwojowa dla Afryki"; działania pomocowe społeczności międzynarodowej przedstawił wieloletni prezes Afrykańskiego Koła Naukowego UJ). Najwytrwalszych czekał jeszcze koncert wykonany na instrumentach pochodzących z Afryki (Siódmy Czakram Ziemi – Koncert muzyki afrykańskiej).
Kolejnym wydarzeniem, tym razem w murach „Szesnastki” był wykład Adriana Szopy z Uniwersytetu Pedagogicznego na temat wizerunku barbarzyńcy w świecie greckim i rzymskim. W zajęciach, jak zwykle uczestniczyła klasa humanistyczna, nad którą UP sprawuje opiekę od początku roku szkolnego.
Jak wiadomo, nasi uczniowie obdarzeni są wieloma niezwykłymi talentami i umiejętnościami. Zostały one wykorzystane podczas akcji happeningowej "Multimedia Tram. Tramwaj Tolerancji". Organizatorem akcji był Konsulat Generalny USA w Krakowie, a XVI LO było jednym z partnerów. Oto szczegółowy plan tego wydarzenia z 10 XII 2010 roku: 12.00 -rozpoczęcie akcji na przystanku Poczta Główna w kierunku Dworca Głównego…
Tramwaj jechał w kierunku pętli Cichy Kącik, podczas jazdy: powitanie, konferencja prasowa przygotowana przez Konsulat Generalny USA, wernisaż wystawy plakatów Aleksandra Bernatowicza i Antoniego Żygadło (Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna z Zakopanego).
Pętla Cichy Kącik: premiera spektaklu "Ulica Tolerancji". Spektakl był inscenizacją wierszy współczesnych poetów amerykańskich. Wystąpili aktorzy scen krakowskich oraz studenci Studium Teatralnego "L’art Studio" – współpracujących z Teatrem ON OFF. Potem VIDEO-ART – projekcje multimedialne wizualizacje związane z tematyką projektu.
Tramwaj jechał z pętli Cichy Kącik w kierunku przystanku Poczta Główna, podczas jazdy: koncert AMERYKAŃSKIE EVERGREENY I BALLADY, BLUES & ROCK, koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej z Zakopanego pod kierunkiem Tomasza Palucha oraz Michała Palucha. Tramwaj zatrzymywał się na przystankach. Podczas postoju tramwaju odbywały się krótkie scenki happeningowe wciągające przechodniów w akcję oraz informujące o Międzynarodowym, Światowym Dniu Praw Człowieka. Scenki w wykonaniu młodzieży (M. Weszka, Jan Kania-Zajma, Piotr Martini-Kielan, Natalia Wawrzyńczyk, Łukasz Kwater, Piotr Zbrojny, Piotr Wójtowicz) z XVI Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Krakowie.
Więcej informacji na stronie.
W międzyczasie nasza młodzież przyjmowała prezenty od św. Mikołaja, sama obdarowywała prezentami (patrz pomysł klasy 2 a, do którego przyłączył się Samorząd szkolny – Mikołaje z "Szesnastki"), dzielnie walczyła o oceny (kończył się właśnie pierwszy semestr nauki) i z utęsknieniem wyczekiwała zasłużonych ferii świątecznych.
Krystyna Król