WSZYSTKIE DROGI PROWADZĄ… DO SZESNASTKI
Czy ktokolwiek zastanawiał się jak można opisać trasę do XVI LO, komuś kto Krakowa nie zna? Może wzorem XIX wiecznego autora tak (wykorzystując bliskie sąsiedztwo osiedla Willowego i Mogiły):
Wioska Mogiła leży na wschód Krakowa w odległości przeszło milowej w okolicy płaskiej w dolinie Wisły. Wyborny gościniec prowadzi do niej od rogatki Mogilskiej, przebywa most na rzecze Białusze, mija karczmę obok drogi zwaną „na zbójeckiem”, a okrążywszy jednę z nowych fortyfikacyj polnych, mając na prawo nizko położone błonia a w głębi widok na Podgórze karpackie i Tatry, dojeżdża się w pół godziny do wsi klasztornej Czyżyny. Odtąd gościniec biegnie prosto i doprowadza do wsi naszej, o której mowa, widocznej już zdala szczytami kościołów, z pośród zagajenia występujących. To droga jezdna. Kto lubi wycieczki piesze, temu radzimy, minąwszy most wspomniany na Białusze, skierować się na prawo i już to polną drogą, już ścieżkami wśród łąk kwiecistych dążyć do wioski Czyżyn, zamykającej horyzont, a przeszedłszy w poprzek ulicę wioski poprzez opłotki wsiowe, znaleźć się na łąkach tym razem już do Mogiły należących.
(cytat za: Wieś Mogiła przy Krakowie, jej klasztor cysterski – kościółek farny i kopiec Wandy, W. Łuszczkiewicz, z serii Biblioteka Krakowska Nr 10, 1899 r.)
Dzisiaj wystarczy tramwaj lub autobus, odpowiednia aplikacja w telefonie lub rower i w kilka minut jesteśmy w budynku na osiedlu Willowym 1. Od 1 września 2013 roku jest to nowa siedziba Szesnastki. Nie zwyczajny jest to gmach. To tutaj od 1951 roku działało pierwsze kino Nowej Huty – Stal, a i towarzystwo mamy zacne, bowiem najbliższa przestrzeń została wpisana decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do rejestru zabytków jako „reprezentatywny przykład urbanistyki socrealizmu w Polsce”.
W tym historycznym miejscu, 22 października 2016 roku świętowaliśmy jubileusz. Już 45 lat kolejne pokolenia absolwentów odchodzą w dorosłość ze świadectwem Szesnastki w ręce. Odchodzą i wracają by świętować z nami kolejne rocznice. Nowy adres nie zniechęcił gości, którzy licznie przybyli na uroczystości. Zaszczycili nas przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Kuratorium Oświaty, Rady Dzielnicy, emerytowani profesorowie i pracownicy szkoły oraz nasi niezawodni uczniowie, absolwenci i nauczyciele. Główne uroczystości miały miejsce w Opactwie Cystersów w Mogile i w siedzibie szkoły. W godzinach wieczornych chętni spotkali się na tradycyjnym balu absolwentów w Hotelu Centrum. Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejny jubileusz… za kilka lat.
Krystyna Król