„Wojna z narodem”
Dnia 29 września, uczniowie klas III b i III d uczestniczyli w III Edycji Sesji Naukowo-Edukacyjnej w ramach Małopolskiego Programu Edukacji Patriotycznej i Obywatelskiej. Tematem warsztatów była "Wojna z narodem – 30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Trudne pytania".
Sesja rozpoczęła się od wystąpienia gości i ich krótkich wypowiedzi na temat stanu wojennego.
Uczniowie następnie odsłuchali Hymnu Solidarności "Solidarni", zaś w samych spotkaniu uczestniczył twórca muzyki do hymnu – Stanisław Markowski. Uczestnicy warsztatów mieli również okazję do odsłuchania utworu "Mury" Jacka Kaczmarskiego będącego znaną pieśnią zagrzewającą Polaków do walki o wolność, w wykonaniu uczennic Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie.
Każdy z uczniów otrzymał kartkę, z trzema pytaniami dotyczącymi stanu wojennego. Odpowiedzi do każdego z nich pojawiały się w trakcie wygłaszanych przemówień, co było ułatwieniem dla uczniów w odpowiedzi na owe pytania. Pierwszy wystąpił p. Piotr Stawowy, a tematem jego wypowiedzi była: "Niekonstytucyjność wprowadzenia stanu wojennego w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2011 r.".
Jako drugi przemawiał dr Jarosław Szarek o "Stanie wojennym w Małopolsce".
Trzecie wystąpienie należało do p. Moniki Komanieckiej, która opowiadała o "Technicznych środkach inwigilacji społeczeństwa w PRL”. Kiedy wszystkie wypowiedzi dobiegły końca, uczestnicy wykładu złożyli kartki z odpowiedziami do specjalnie przygotowanego pudełka, a na szczęśliwców, których odpowiedzi zostały wylosowane czekały nagrody.
Gdy konkurs dobiegł końca wszyscy wysłuchali wspomnień p. Wojciecha Marchewczyka – redaktora naczelnego podziemnego pisma "Hutnik". Wśród gości obecnych na wykładzie należy również wymienić prof. Ryszarda Terleckiego oraz dr hab. Zdzisława Zblewskiego, którzy odpowiadali na pytania dotyczące stanu wojennego.
Spotkanie zakończyło wspólne oglądanie filmu "Solidarność. Kruszenie murów" w reżyserii Dariusza Walusiaka.