Konkurs na piątkę!
JUTRZNIA
Zima 2010 roku. Kiedy to w rozmównicy opactwa mogilskiego, pod czujnym okiem o. Wincentego Zakrzewskiego OCist, rodzi się pomysł V edycji Konkursu Wiedzy o Cystersach, a uczestnicy dysputy zgodnie przyjmują, że nadal skupiać się będzie na historii, bowiem ona Magistra vitæ est.
OD LAUDY DO PRYMY
Czerwiec – wrzesień 2011. Kiedy to w murach XVI LO o. Maciej Majdak OCist odbywa uczone rozmowy z pozostałymi organizatorami konkursu: Elżbietą Góralczyk, Krystyną Król i Mirosławem Piskorzem. Zainspirowany wieloma pomysłami podejmuje decyzje m. in. o szczegółach regulaminu i programie Konkursu.
TERCJA
Październik 2011. Kiedy to o. Maciej Majdak OCist, Elżbieta Góralczyk i Krystyna Król ustalają listę lektur i szczegółowe zagadnienia z historii, które obowiązywać będą wszystkich uczestników Konkursu.
SEKSTA
Listopad 2011. Kiedy to o. Maciej Majdak OCist publikuje zagadnienia i regulamin, rozsyła zaproszenia do udziału w Konkursie, a Elżbieta Góralczyk i Krystyna Król obmyślają pytania do części pisemnej i ustnej całego przedsięwzięcia.
NONA
Dzień 20 grudnia 2011 roku. Kiedy to odbywają się rozgrywki pisemne między 23, spośród 30 zgłoszonych uczestników Konkursu. Przybyli oni m. in. z krakowskich szkół średnich: VII LO, XVI LO, XXIX LO, Zespół Szkół Mechanicznych nr 3 oraz Starachowic.
NIESZPÓR
Dzień 20 grudnia 2011 roku. Kiedy to w finale ustnym walczy dziesięciu najlepiej przygotowanych uczestników, w pierwszej serii pytań odpada czworo spośród nich…
KOMPLETA
Dzień 20 grudnia 2011 roku. Kiedy to pozostali mierzą się z pytaniami z literatury i historii, a trzy osoby dzielą się nagrodami.
I miejsce Anna Ściężor – VII LO w Krakowie,
II miejsce Magdalena Sowa – XVI LO w Krakowie,
III miejsce Aneta Mielec – XVI LO w Krakowie.
Krystyna Król