Spotkania młodzieży z Krakowa i Moskwy
„Żołnierze radzieccy oswobodzili nasze ziemie, ale nie mogli nam dać wolności, bo sami jej nie mieli”. Te słowa Sandora Marai były podsumowaniem jednego z wielu trudnych tematów, które poruszaliśmy spotykając się z kolegami z Moskwy. Dotyczyły one wspólnych losów narodów: polskiego i rosyjskiego. Projekt, w którym braliśmy udział był realizowany ze względu na wciąż istniejące pomiędzy narodami polskim i rosyjskim pewne uprzedzenia i stereotypy oraz często bardzo subiektywne przekazywanie obrazu wspólnej historii w podręcznikach.
W dniach 26.10.2012-09.11.2012 r. uczestniczyliśmy we wspólnej podróży studyjnej uczniów ze szkoły nr 1450 w Moskwie i XVI Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Motywem przewodnim programu były dwa obszary tematyczne: droga Polski do wolności po II wojnie światowej oraz doświadczenia II wojny światowej w Polsce i temat zagłady Żydów.
Spotykaliśmy się w Warszawie i Krakowie. Naszą podróż rozpoczęliśmy wspólnym obiadem w Europejskim Domu Spotkań Młodzieży w Warszawie. Z pewnym niepokojem i zaciekawieniem oczekiwaliśmy na spotkanie z młodzieżą z Moskwy. Pierwsze lody zostały złamane na warsztatach integracyjnych w Domu Spotkań z Historią, gdzie oglądaliśmy również wystawę obrazującą Warszawę przed wybuchem II wojny światowej. Program był bardzo bogaty. Spacerowaliśmy po Warszawskiej Starówce.
Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Odbyliśmy zajęcia w byłym getcie warszawskim. Czciliśmy poległych pod Pomnikiem Bohaterów Getta, byliśmy przy Umschlagplatz w miejscu dawnego Bunkra Anielewicza. Ogromne wrażenie wywarła na nas wizyta w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince, gdzie wspólnie z Rosjanami czciliśmy pamięć pomordowanych.
Wieczorami poznawaliśmy się wzajemnie przedstawiając legendy warszawskie oraz ucząc się polskich i rosyjskich piosenek.
31.10.2012 r. młodzież z Moskwy zawitała w murach naszego Liceum. Okazało się, że nasze szkoły różnią się bardzo, zarówno wielkością, jak też panującą w nich atmosferą. Następnie wybraliśmy się na poszukiwanie śladów Solidarności w Nowej Hucie. Zwiedzaliśmy krakowski Kazimierz, Muzeum Schindlera.
Powtórnie spotkaliśmy się w Warszawie w dniach 8 i 9 listopada. Pierwszego dnia pojechaliśmy do Polskiego Radia, gdzie zapoznaliśmy się z pracą dziennikarza radiowego oraz mieliśmy okazję zobaczyć kolekcję historycznych dźwięków z Polski, Europy i świata. Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z osobą – legendą „Solidarności” prof. Zbigniewem Bujakiem na temat fenomenu Solidarności. Uczciliśmy również pamięć żołnierzy radzieckich poległych na ziemiach polskich składając kwiaty na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Na koniec gościliśmy w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, gdzie miało miejsce podsumowanie projektu.
Agata Stankiewicz
{gallery}galeria/wydarzenia/ARCHIWUM/projekt_polsko_rosyjski_2012{/gallery}