„O tym nie można zapomnieć – spotkania z kobietami, które przeszły piekło Ravensbrück”
Projekt jest realizowany w naszej szkole od 2009 r. przy współpracy z Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej „Przystanek historia”.
Celem tego projektu jest pogłębienie wiedzy uczniów na temat losów więźniów obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej oraz zaznajomienie ich z techniką dokumentowania relacji świadków historii w formie notacji historycznej.
Młodzież ma okazję poznać osobiście ludzi, którzy przeszli przez piekło obozów i łagrów. Podczas realizacji całego przedsięwzięcia prowadzimy szereg różnych wielowymiarowych działań. Pierwszym etapem realizacji jest przeprowadzenie warsztatów pt. „Był czas, kiedy byłam tylko numerem” ,w efekcie których uczniowie piszą listy do anonimowych więźniarek, wyrażające ich odczucia po zaznajomieniu się z warunkami życia w obozie. Następnym etapem są wizyty w miejscach pamięci. Tutaj odwiedzaliśmy teren byłego obozu w Płaszowie, Obóz w Auschwitz, Plac Bohaterów Getta, obóz w Ravensbrück. Cyklicznie bierzemy udział w warsztatach i seminariach organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej, podczas których uczniowie wzbogacają swoją wiedzę na temat totalitaryzmów i historii II wojny światowej. Uczą się również jak rozmawiać ze świadkiem historii i jak zrealizować wywiad filmowany. Piszą eseje na tematy dotyczące społecznych skutków II wojny światowej.
Na podstawie zrealizowanego wywiadu, powstały filmy zaopatrzone w napisy i muzykę. Uczniowie prezentowali wyniki swoich prac podczas finałowej gali w Warszawie. W czerwcu 2013 r. jedna z notacji moich uczniów została wyróżniona, rok później kolejna uhonorowana III miejscem. Ważnym elementem realizacji projektu była prezentacja efektów prac przed całą społecznością szkolną. Projekt spotkał się z ogromną akceptacją i zainteresowaniem uczniów XVI LO.