Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę Dzień 6
Wyjazd edukacyjny na Białoruś i Ukrainę śladami historii policjantów Policji Państwowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej
Dzień 6
Zwiedzanie Lwowa rozpoczęliśmy od Cmentarza Łyczakowskiego (najstarsza zabytkowa nekropolia Lwowa), który jest miejscem pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków. Od wiosny 1919 r. w części cmentarza od strony Pohulanki utworzono Cmentarz Obrońców Lwowa (potocznie zwany „Cmentarzem Orląt Lwowskich”) dla polskich żołnierzy poległych w wojnach z Ukraińcami i bolszewikami w latach 1918-1920.
Następnie mieliśmy okazję zobaczyć Muzeum Pamięci Narodowej – dawne więzienia na ul. Łąckiego, które było miejscem męczeństwa i śmierci tysięcy Polaków, a także Ukraińców i Żydów z rąk niemieckich i sowieckich oprawców. Na koniec odwiedziliśmy Mosty Wielkie. W okresie II Rzeczypospolitej w mieście tym znajdowała się Centralna Szkoła Policji Państwowej. Po wybuchu II wojny światowej, kampanii wrześniowej i agresji Sowietów na Polskę 17 września 1939 r., kadeci szkoły, wraz z ostatnim dowódcą szkoły insp. Witoldem Dunin-Wąsowiczem, zostali wymordowani przez NKWD ogniem z karabinów maszynowych po zgromadzeniu się na placu apelowym szkoły na wezwanie okupantów.
{gallery}galeria/wydarzenia/2017_2018/Bialorus_6{/gallery}