XVI LO w projekcie w ramach Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa /OWHC/
W dniach 31 maja – 04 czerwca 2018 roku odbędą się w Krakowie zajęcia w ramach międzynarodowego projektu edukacyjnego miast Sekretariatu Europy Środkowo-Wschodniej /CEER/ w ramach Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa /OWHC/. Uczestnikami spotkania będzie młodzież w wieku 16-18 lat, wraz z opiekunami, z Wiednia, Bańskiej Szczawnicy, Rygi i Budapesztu.
Głównymi celami projektu są:
- popularyzacja światowego dziedzictwa i wymiana dobrych praktyk w zakresie jego ochrony i promocji
- rozwój nowych metod współpracy pomiędzy szkołami z miast OWHC
- zwiedzanie miejsc światowego dziedzictwa w miastach zaangażowanych w projekt i poznanie kultury krajów partnerskich
- nawiązanie kontaktów pomiędzy szkołami i instytucjami takimi jak Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
- poznanie oczekiwań i wyobrażeń młodzieży na temat ochrony dziedzictwa
- realizacja celów Programu Edukacyjnego UNESCO dla Młodzieży oraz Młodzieżowego Projektu Szkolnego OWHC
Młodzież krakowską będą reprezentować uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego, które mieści się na os. Willowym 1 w Krakowie. XVI LO istnieje już od 47 lat i może się poszczycić dużym doświadczeniem we współpracy międzynarodowej, prowadzi programy Comenius, Erasmus+ oraz liczne wymiany uczniowskie. Młodzież placówki chętnie angażuje się w sprawy ochrony dziedzictwa na poziomie lokalnym jak i globalnym. W roku szkolnym 2018/19 w liceum zostanie utworzona klasa o profilu turystyczno – regionalnym dla osób zainteresowanych przeszłością i dniem dzisiejszym Małopolski.
W maju podczas spotkania projektowego uczniowie z 5 europejskich szkół będą uczestniczyć w warsztatach na temat dziedzictwa kulturowego Krakowa i w ramach gry miejskiej odwiedzą najważniejsze zabytki starego miasta: katedrę i zamek na Wawelu, Collegium Maius, Sukiennice, kościół Mariacki, Ratusz, Barbakan i Bramę Floriańską, a także Teatr im. Słowackiego. W siedzibie XVI LO odbędą się prezentacje krajów partnerskich, gry i zabawy integracyjne, nauka krakowiaka i poloneza – naszych tańców narodowych.
Kolejny dzień spotkania poświęcony będzie na zwiedzanie terenów dawnego getta krakowskiego, Apteki pod Orłem, Fabryki Schindlera oraz spacer po dzielnicy Kazimierz. W ostatnim dniu planowane jest podsumowanie działań podczas spotkania w budynku Urzędu Miasta Krakowa – głównego koordynatora projektu. Podczas czterodniowego spotkania młodzież nakręci film dokumentujący wszelkie działania, prace i wspólnie spędzone chwile uczestników projektu.