Wizyta uczniów ze szkoły w Lollar w Niemczech
W dniu 12.09. przyjechała do nas grupa uczniów oraz nauczycieli ze szkoły średniej z miejscowości Lollar w Niemczech. Powitali ich nasi uczniowie i nauczyciele na lotnisku w Balicach. Młodzież zmęczona, ale bez żadnych przeszkód dojechała do kolegów goszczących ich w swoich domach.
13.09. wszyscy, czyli niemieccy uczniowie i ich nauczyciele przyjechali do naszej szkoły. Spotkaliśmy się w sali lekcyjnej, gdzie w miłej atmosferze przebiegało spotkanie zapoznawcze oraz warsztaty związane z filmem „Lista Shindlera” Stevena Spielberga. Uczniowie połączyli się w 5-osobowe grupy i próbowali przelać swoje uczucia oraz myśli związane z filmem na plakaty. Prace były bardzo dobrze przemyślane, wyrażały współczucie oraz zrozumienie wydarzeń związanych z II Wojną Światową.
14.09. udaliśmy się na Rynek Główny. Podziwialiśmy Kraków z Wieży Mariackiej. Po pokonaniu 280 schodów naszym oczom ukazała się wspaniała panorama miasta. Uczniów z Niemiec zachwycił kolor nieba nad Krakowem. Stwierdzili, że takiego błękitu jeszcze nie widzieli. Obejrzeliśmy kościół św. Wojciecha oraz św. Barbary, Sukiennie, Trakt Królewski. Uczniowie z Niemiec byli pod wielkim wrażeniem.
15.09. był następnym dniem zwiedzania zabytkowych miejsc z okolic Krakowa. Uczniowie i nauczyciele zwiedzali Wieliczkę oraz Kopalnię Soli. Słowom zachwytu nie było końca. Wieczorem część uczestników wymiany spotkało się na ognisku w zaprzyjaźnionej rodzinie.
W dniu 16.09. młodzież niemiecka wraz z naszymi uczniami oraz nauczycielami udała się do Oświęcimia, miejsca, które przypomina o strasznych przeżyciach narodu żydowskiego oraz innych narodów. Równocześnie nie pozwala zapominać o tragedii, która się wydarzyła w czasach II Wojny Światowej. Kontakt z obozową rzeczywistością wywarł na młodzieży niesamowite wrażenie. Każdy z uczestników zastanawiał się, jak do tego mogło dojść, czy „homo sapiens” mógł użyć swojego umysłu do stworzenia „fabryki śmierci”. Poruszeni byli wszyscy uczestnicy. „Wnętrza bloków, baraków, pieców gazowych uświadomił mnie, jakie okropne rzeczy działy się w obozie”(Wiola). „Nie chce się wierzyć, że to się działo! Nigdy więcej wojny” (Vivian), „Ciężko wyobrazić walkę, którą musieli toczyć tutaj ludzi każdego dnia” (Mika)
17.09. miało miejsce zwiedzanie Fabryki Schindlera. Goście oraz uczestnicy z naszej szkoły oglądali zdjęcia oraz wspomnienia z czasów okupacji Krakowa. Motto naszego spotkania- to właśnie zapoznanie się z rzeczywistością czasów okupacji hitlerowskiej oraz działania Schindlera, Niemca, członka NSDAP na rzecz ratowania krakowskich Żydów.
Ostatniego dnia przed wylotem do Lollar, spotkaliśmy się w 4 grupach w Rynku Głównym. Gra terenowa przebiegała na terenie starej części miasta. Młodzież otrzymała zadanie znalezienia obiektów i odpowiedzi na kilka pytań, a nawet zatańczenia Poloneza na dziedzińcu Wawelu. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili.
Podsumowanie odbyło się na „dachu Akademii Muzycznej” w kawiarni. Na zakończenie usłyszeliśmy dużo miłych słów, młodzież niemiecka była zachwycona gościnnością w polskich rodzinach i obiecała ugościć swoich kolegów w taki sam serdeczny sposób w ich domach w Niemczech. W sposób dorosły i przemyślany młodzież niemiecka mówiła o wrażeniach o pobycie w Krakowie oraz o miejscach pamięci. Zachwyceni byli również naszą szkołą i naszymi nauczycielami.
{gallery}galeria/wydarzenia/2019_2020/wymiana{/gallery}