Zwycięska drużyna
Z ogromną przyjemnością informujemy, że drużyna w składzie: Zuzanna Rejdak, Wioletta Żylska i Kacper Sokół pod opieką mgr Agaty Stankiewicz została laureatem II edycji ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze w służbie historii”.
Konkurs jest adresowany do uczniów klas mundurowych w ramach współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Ministerstwem Obrony Narodowej. W ramach zadań konkursowych zespół miał za zadanie odkryć miejsca pamięci związane z historią oręża polskiego, opisać sylwetkę żołnierza, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazać zdobytą wiedzę innym.
Postać, którą uczniowie zdecydowali się opracować jest szczególna. To dziadek jednego z naszych absolwentów ppor. Adolf Włodarczyk– pseudonim Pocisk.. Pan Adolf walczył o wolność Ziemi Świętokrzyskiej, był członkiem Armii Krajowej oraz czwartej Brygady Świętokrzyskiej NSZ, brał udział w bitwie pod Cacowem. Uczestniczył w działaniach przeciwko SA. Był więziony w areszcie w Jędrzejowie za przynależność do NSZ.
Realizując projekt zespół wykonał ogromną pracę wyruszając w podróż śladami działalności ppor. Włodarczyka. Uczniowie odszukali miejsca pamięci związane z działalnością partyzancką ppor. Włodarczyka oraz przeprowadzili wywiady z rodziną pana Adolfa. Była to wspaniała, niezapomniana lekcja historii. Na szlaku znalazły się Góry Lasochowskie, miejsce narodzin i życia bohatera. Młodzież naocznie przekonała się, że położenie wsi Góry Lasochowskie sprzyjało działaniom partyzanckim. Okazało się, że życie bohatera projektu było pełne nieoczekiwanych zakrętów i zawirowań losu.
Adolf Włodarczyk po rozpoczęciu II wojny światowej przewoził żywność dla koni i ludzi z majątku Lipno, który obecnie zdewastowany stanowi pamiątkę dawnych czasów. Pan Adolf wysyłany do celów zwiadowczych, przeprowadził oddziały partyzanckie przez okopy z lasów małogoskich do lasów łopuszyńskich. W 1943 roku w gospodarstwie oddalonym od innych domostw, zakamuflowanym wśród drzew ukrywał się oddział Armii Krajowej „Spaleni” pod dowództwem ppor. „Zryw”. Pod koniec tego roku złożył przysięgę przed Stefanem Rajskim ps., Zryw” i wstąpił do AK. Otrzymał pseudonim “Wiatr”. W ramach działań w AK min. organizował żywność dla ludzi I koni, szkolił partyzantów, dowoził lekarza Wojciecha ps. “Rawicz” do rannych partyzantów.
Pan Adolf Włodarczyk 1 września 1944 r. wstąpił do IV Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Przyjęto go do kompanii porucznika Zbigniewa. Otrzymał pseudonim „Pocisk” i przebywał w tym oddziale 2 miesiące. Został zwolniony do cywila z powodu rezygnacji z emigracji. Pod koniec wojny nawiązał współpracę z oddziałem NSZ „Tarzana”. W marcu 1945 roku uciekł z aresztu w Jędrzejowie wraz z 28 żołnierzami i byłych żołnierzy AK z oddziału Zrywa.
W 2016 r. pan Adolf przekazał za pośrednictwem swego wnuka Cezarego Włodarczyka, ucznia naszego liceum, sztandar oraz mundur Koła Kombatantów Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Małogoszcza. Uroczystość przekazania odbyła się podczas zakończenia roku szkolnego 27 czerwca 2016 r., na której był obecny Pan Adolf.
https://zolnierzewhistorii.ipn.gov.pl/zwh/aktualnosci/14874,Wyniki-II-edycji-konkursu.html
{gallery}galeria/wydarzenia/2019_2020/Zolnierze{/gallery}