Laureaci konkursu „Zobaczyć matematykę”
Miło nam poinformować o wynikach XIII edycji Ogólnopolskiego Konkurs „Zobaczyć Matematykę”- wersja artystyczna.
Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski, a jego celem jest propagowanie matematyki za pomocą prac plastycznych w dowolnej trwałej technice plastycznej. Organizatorem Konkursu jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Zadaniem uczestników jest wykonać samodzielnie pracę artystyczną nawiązującą do zagadnień związanych z matematyką, nadać jej tytuł i opisać. Jedynym istotnym warunkiem jest inspiracja matematyką. Przygotowana praca w artystycznej formie ma w niekonwencjonalny sposób propagować matematykę.
Z naszej szkoły wzięło udział 5 osób z klas 1b, 2b, 2c, 2d i 2f , które w sumie wykonały 11 prac.
W dniu 25.05 jury wyłoniło czterech laureatów konkursu spośród dziesięciu finalistów. Trójka uczniów XVI LO jest wśród najlepszych.
Nagroda I stopnia
Natalia Rajczyk klasa 2c
tytuł pracy „Ara w triangulacji”
Obraz został narysowany suchymi pastelami, przedstawia papugę Arę. Dzięki zestawieniu triangulacji i kontrastujących kolorów, które dodają głębi oraz przestrzenności poszczególnych elementów, w rezultacie uzyskano wrażenie trójwymiarowości. Inspiracją do stworzenia pracy była lekcja matematyki o podobieństwach trójkątów.
Nagrody III stopnia
Kateryna Kononova klasa 2d
tytuł pracy „Układ energetyczno-kartezjański”
Inspiracją była wieża elektryczna, a dokładnie jej konstrukcja, która składała się z wielu figur geometrycznych. Zdjęcie z robione z wnętrza wieży zaskakuje mnogością różnych i jednocześnie identycznych figur umieszczonych w energetyczno-kartezjańskim układzie.
Finalista konkursu
Tomasz Sych klasa 1b
tytuł pracy „Głębia urojeń”
Zdjęcie przedstawia wykres funkcji z użyciem liczb zespolonych na płaszczyźnie. Inspiracją były wykresy przestrzenne różnych wzorów funkcji z ich użyciem. Ponieważ ciężko znaleźć w przyrodzie taki obiekt, autor wymyślił własne rozwiązanie. Materiałem była rurka miedziana położona prostopadle do szklanej butelki, dzięki którym udało się uzyskać efekty załamania światła o odcień niebieskiego. Stopnie naświetlenia rurki nałożyły się co dało efekt okręgów, który przypomina wykres takiej funkcji.
Gratulujemy sukcesu.
Opiekunem prac jest mgr Joanna Lączak
https://www.zobaczycmatematyke.agh.edu.pl/aktualnosci/info/article/rozstrzygniecie-xiii-edycji-konkursu/