Rok Norwida w bibliotece szkolnej
W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida. Rocznica minęła 24 września i z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała gazetkę i wystawę na której zaprezentowano życie i twórczość poety.
Norwid był wybitnym twórcą epoki romantyzmu, malarzem, rysownikiem, poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, teoretykiem literatury, filozofem.
Przeważającą część swojego życia spędził za granicą, głównie w Paryżu żyjąc w nędzy i utrzymując się z prac dorywczych. Prawdopodobnie w 1842 Norwid odwiedził Kraków i podkrakowską Mogiłę, gdzie miał wejść na Kopiec Wandy i odwiedzić klasztor oo. Cystersów. Fascynacja przeszłością odwiedzanych miejsc, znalazła odzwierciedlenie w twórczości artysty. Śladem po krakowskiej wizycie Norwida są dwa dramaty z 1851 r.: „Wanda” i „Krakus”. Twórczość Norwida, trudna do zrozumienia dla jemu współczesnych, została zapomniana po jego śmierci. Został odkryty ponownie dopiero w okresie Młodej Polski.
Wybitne dzieła Cypriana Kamila Norwida to: Bema pamięci żałobny rapsod, Fortepian Chopina, Moja piosnka, Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie, Do obywatela Johna Brown, W Weronie, Moja ojczyzna, Promethidion, Vade-mecum.