Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 10 listopada 2023 roku w XVI Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podczas niej przypomniano, że obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości, że datę 11 XI 1918 r. uznaje się za pierwszy dzień odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Wybrano ją, ponieważ wtedy Józefowi Piłsudskiemu po zwolnieniu go z niemieckiego więzienia Rada Regencyjna przekazała zwierzchnictwo i naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim, a 12 listopada powierzyła misję utworzenia rządu narodowego.
Uroczystość została uświetniona występami młodzieży. Uczennice: Oliwia Rzeszótko z klasy 4 c i Weronika Tomana z klasy 3 c opowiadały historię obchodów Święta Niepodległości. Mundurowa klasa – 1 d odśpiewała, maszerując, Marsz Pierwszej Brygady. Po informacji, że 14 listopada 1920 roku uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu buławę marszałkowską, uczennica klasy 3 c, Julia Trybus, wygłosiła wiersz Rajmunda Bergela pt.: „Marszałkowi Piłsudskiemu”. W czasie II wojny światowej obchody rocznicy odzyskania niepodległości odbywały się w konspiracji, a największym zrywem niepodległościowym okazało się Powstanie Warszawskie. Młodym poległym w nim patriotom poświęcona została pieśń pt. „Dziś idę walczyć, mamo”, którą wykonała uczennica klasy 4 d, Victoria Motyka z chórkiem złożonym z uczniów klasy 1 d, a w nim: Norberta Wójcika, Vanessy Visentini oraz Oliwii Zielińskiej. Akompaniowała im na skrzypcach Alicja Dąbrowa. Piosenkę zespołu Forteca dotyczącą upamiętnienia polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej zaśpiewały Maja Dudek z klasy 2 e i Emilia Worożko z klasy 4 d z akompaniamentem elektrycznych gitar Agaty Karpyszyn z klasy 2 e i jej kolegów: Adama Wojciechowskiego oraz Jakuba Pabiana z VIII Prywatnego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Następne piosenki opowiadały o czasach komunistycznych, kiedy Święto Odzyskania Niepodległości Polski władza zastąpiła Narodowym Świętem Odrodzenia Polski obchodzonym 22 lipca w rocznicę ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Naordowego zatwierdzonego i podpisanego przez Józefa Stalina w Moskwie. Jarosław Kowalczyk z klasy 4 d zaśpiewał „Tango na głos i orkiestrę” oraz Bułata Okudżawy „Modlitwę”. Potem uczniowie kompanii reprezentacyjnej pod dowództwem Rity Uberman z klasy 4 b zaprezentowali niezwykle efektowną musztrę paradną przygotowaną pod nadzorem sierżanta rezerwy Marka Mołoty.
Podczas tej uroczystości nastąpiło również przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu, a także wręczenie dyplomów i odznak dużej grupie uczniów z klas mundurowych, którzy odważyli się w ostatnim czasie skoczyć ze spadochronem po przeszkoleniu w 1 Szkole Bojowego Spadochroniarstwa.
Uroczystość zakończyła się refleksją, że o niepodległość należy zawsze dbać i o niej myśleć, ponieważ nie jest dana raz na zawsze. Zgodnie z tradycją uczniowie odśpiewali „Rotę” – pieśń patriotyczną autorstwa Marii Konopnickiej. Akompaniował na keyboardzie Miłosz Śliwiński z klasy 3 a.
Tak w XVI LO uczczono odzyskanie niepodległości 34. raz od momentu, kiedy Polska wyzwoliła się od władzy komunistycznej. Autorką scenariusza uroczystości była Pani Dorota Prążyńska, dekorację przygotował Pan Bogdan Haniebnik, nagłośnieniem zajmowali się: Pani Joanna Noszczyk i Pan Mirosław Piskorz oraz uczniowie: Kacper Dubel, Krystian Sepioł z klasy 4 d.