Klasy 2e i 2f w trasie z Geolearning
W geologiczna podróż w dniach 7-9 października do Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku koło Chęcin wyruszyli uczniowie klas matematyczno- geograficznej i turystycznej.
Trzy dni przygody z geologią były bardzo intensywnie. Wymagały od uczniów wysiłku umysłowego i fizycznego. Pierwszego dnia licealiści uczestniczyli w warsztatach: ” Skały i minerały ” – gdzie dowiedzieli się jakie cechy i właściwości pozwalają nam je rozpoznawać i klasyfikować. Udali się do kamieniołomu ” Rzepka”, by zapoznać się z intrygującą, geologiczną historią Gór Świętokrzyskich. Wypatrywali też inwersji rzeźby w terenie, w Rezerwacie Przyrody Góra Zelejowa. Wieczór upłynął na zabawach integracyjnych.
Drugi dzień uczniowie spędzili na zajęciach warsztatowo- laboratoryjnych w Kamieniołomie Gnieździska, tam poszukiwali skamieniałości dewońskich. Kolejnym punktem była Góra Miedzianka, gdzie wypatrywali azurytu i malachitu na poeksploatacyjnej hałdzie kopalnianej. Popołudniu młodzież w pracowni mikroskopowej zobaczyła „Świat w mikroskali”, w pracowni komputerowej mogła się przyjrzeć się symulacjom procesów tektonicznych. Wieczorową porą wspólnie z koleżankami i kolegami z gdyńskiego i warszawskiego liceum zatańczyła belgijkę.
Dzień trzeci to dzień terenowy, który zaczęli na Zamku w Chęcinach, tam poznali jego historię. Kolejnym przystankiem była Jaskinia na Kadzielni, uczniowie przyjrzeli się strukturom i organizmom charakterystycznym dla dawnego dewońskiego morza. Następnie w strugach deszczu podziwiali w Rezerwacie Skalnym Ślichowice najpiękniejsze zapisy gigantycznych sił formujących Góry Świętokrzyskie. Na koniec za pomocą nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych podsumowali i utrwalili wiadomości z zakresu geologii w Centrum Geoedukacji „Geonatura”.