
Debata szkolna V edycji programu „Złote Szkoły NBP” pt. „Cybermocne finanse i dane osobowe. Konieczność i wyzwanie.”
Realizując jedno z zadań V edycji programu „Złote Szkoły NBP” Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej XVI LO, zorganizowała debatę z ekspertem w formie dyskusji. Tematem debaty były: „Cybermocne finanse i dane osobowe. Konieczność i wyzwanie.” Debata odbyła się 14 marca 2025 r. w auli XVI LO.
W roli eksperta wystąpił funkcjonariusz policji, specjalista z zakresu cyberbezpieczeństwa pan podinspektor Wojciech Chechelski.
Moderatorami debaty zostały: Weronika Miśkiewicz i Maja Kurek. Obsługę techniczną sprawowała Aleksandra Wawro
Na początku Ambasadorki przedstawiły statystyki ilustrujące stan najnowszych badań dotyczących cyberbezpieczeństwa i zagrożeń związanych z atakami hakerskimi i cyber płatnościami. Następnie gość specjalny ekspert podinspektor Wojciech Chechelski wygłosił wykład ekspercki na temat „Cyberbezpiecznych finansów”. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi: gdzie zgłaszać incydenty naruszenia bezpieczeństwa w sieci, czym zajmuje się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz jak zachować cyberbezpieczeństwo w domu.
Następnie moderatorki przeprowadziły dyskusję, której głównym tematem była odpowiedź na pytanie: „W jaki sposób stworzyć cybermocne finanse i dane osobowe”. Dlaczego jest to koniecznością i wyzwaniem. Ekspert odpowiadał na pytania uczestników debaty oraz Ambasadorek. Dyskusja była niezwykle ożywiona. Uczestnicy zyskali lepsze zrozumienie zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu oraz metod ochrony przed nimi. Konkretne rady i przykłady pomogły nauczyć się, jak bezpiecznie korzystać z technologii cyfrowych, w tym bankowości internetowej i mobilnej. Debata umożliwiła również wymianę doświadczeń i pomysłów co przyczyniło się do lepszego zrozumienia potrzeb i wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem młodzieży i osób starszych. Uczestnicy otrzymali konkretne porady dotyczące zabezpieczania kont, unikania oszustw oraz postępowania w przypadku cyberataków.